Spring 2019 Sports Awards

Section XI All-League, All-County, and All-Division athletes made us proud this past sports season.
Section XI All-League, All-County, and All-Division athletes made us proud this past sports season.
First Year Varsity Letter winners pack the risers for the first time at the Spring 2019 sports awards ceremony in Whitman’s PAC.
First Year Varsity Letter winners pack the risers for the first time at the Spring 2019 sports awards ceremony in Whitman’s PAC.
Second Year Varsity Letter winners fill the risers in Whitman’s PAC.
Second Year Varsity Letter winners fill the risers in Whitman’s PAC.
Our third, fourth, and fifth-year Varsity Letter winners have led the way in each of their sports.
Our third, fourth, and fifth-year Varsity Letter winners have led the way in each of their sports.
Special Coaches Awards are given to student athletes who played a significant role as MVP, Wildcat Hero, and Most Improved categories.
Special Coaches Awards are given to student athletes who played a significant role as MVP, Wildcat Hero, and Most Improved categories.
Dr. Wright’s Hero Award highlights student athletes who have gone above and beyond, signifying athletics at their best. Left to right: Jack Poplawski, Nicholas De Gaetano, Nina Rodriguez, Grace Roiland, and Francis Charles. Dr. Wright also nominated District Photographer Steve Bartholomew, who will be retiring after devoting the last 15 years to photographing school and sport events for the South Huntington School District.
Dr. Wright’s Hero Award highlights student athletes who have gone above and beyond, signifying athletics at their best. Left to right: Jack Poplawski, Nicholas De Gaetano, Nina Rodriguez, Grace Roiland, and Francis Charles. Dr. Wright also nominated District Photographer Steve Bartholomew, who will be retiring after devoting the last 15 years to photographing school and sport events for the South Huntington School District.

The Spring Sports Awards ceremony was held in Whitman’s PAC on Wednesday morning June 12th, and the new format helped to ensure most of our athletes were together. Athletes were recognized for their accomplishments during the spring season and coaches, teams, and letter winners alike seem excited with the new format of the ceremony. Congratulations to all of our spring athletes on another great season!

Girls Varsity Lacrosse: Desiree Kleberg-MVP, Zoe Schwandtner-Most Improved, Jessica Vesque-Wildcat Hero
Boys Varsity Tennis: Thomas Baranowski-MVP, Thomas Breaton-Most Improved, Noah Ramos-Wildcat Hero
Boys Track & Field: John Poplawski-MVP, Branco Garrido-Most Improved, Dylan Rehman-Wildcat Hero                
Boys Badminton: Visha Rattu-MVP, Shaan Khan-Most Improved, Jonathan Aziz-Wildcat Hero
Girls Badminton: Mabel Bassi-MVP, Casey Gilmartin-Most Improved, Anna Scortichini- Wildcat Hero
Softball: Riley Piromalli-MVP, Barbara Tripi-Most Improved, Anne Rodriquez-Wildcat Hero, Jacqueline Thomann-Wildcat Hero
Girls Track & Field: Gianna Paul-MVP, Evgenia Doddo-Most-Improved, Aniyah Walters-Wildcat Hero
Boys Lacrosse: Quinn O'Hara-MVP, Jarrett Dalimonte-Most Improved, Daniel Beltran-Wildcat Hero
Baseball: Charles Hardwick-MVP, Matthew Bertone-Most Improved, Ezequiel Clase-Wildcat Hero
Unified Basketball: Francis Charles-MVP, Brian Hauser-Most Improved, Sean Smith-Wildcat Hero.

Years on Varsity:
1st Year: Carlos Alfaro Ortez, Joshua Arevalo, Rebecca Beickert, Eric Bell, Maya Biblow, Grant Biederman, Bradley Blaney, Christopher Bonilla Funez, Christopher Borges, Thomas Braglia, Thomas Breaton, Matthew Brunet, Nicholas Campanelli, Yenifer Campos Saravia, Francis Charles, Yunior Chavez Moreira, Aniya Chisholm, Allyson Clark, Keira Conlon, Carl Constable Jr, Gianna Conte, Daniel Coppola, Christian Creegan, Jillian Crowley, Melvin Cruz, Grace D'Souza, Carly Dammer, Christopher Davis, Nicholas Degaetano, Carissa DelColle, William Denis, Amanda DeWitt, Kyle Dickson, Alexander DiLorenzo, Tatiana Doddo, Daniel Donovan, Shane Duffy, John Dugan, Molly Dugan, Logan Elmore, Michael Finnerty, Pamela Flores Chalco, Madison Fulcher, Jake Fullerton, Trevor Galgano, Ryan Gannon, Branco Garrido, Zachary Glidden, Emily Gorecki, Aidan Greenberg, Ethan Halle, Brianna Hansen, Liana Haug, Raymond Hoffman, Kate Hoffman, Stephen Hong, Peter Humann, Elisa Hustedt, Brianna Iacovone, Victoria Isernia, Jose Jerome, Alyssa Katwala, Bridget Kenney, Joseph Lewin, Joseph Libardi, Ellena Lunt, Ashley Magee, Neamal Mahmood, Nina Manganello, Christopher Martino, Kasey McArdle, Kaitlin McCann, Daniel McGowan, Saul Molina Vasquez, Leonardo Montoya Garcia, Jack Neiland, Margaret Neiland, Peter Nicolino, Aneudy Nunez, Charlotte O'Hara, Samantha O'Toole, Jefferson Orellana, Sean Rehman, Valen Richardson, Issac Rodriguez, Bianca Russell, Cooper Sanquini, Nohl Schwandtner, Zoe Schwandtner, Meghan Soulias, Nicholas Sperduti, Gracyn Speter, Mia Stampfel, Daniel Sweezey, Jasmine Thai, Jacqueline Thomann, Joie Tortorice, John Villella, Christian Viteri, Riley Wagner, Arthur Wobig, Natalie Zarcone, Brian Zuckerberg.

2nd Year: Benjamin Barton, Daniel Beltran, Matthew Bertone, Isabella Bonvicin, Luke Brennan, Janaya Brown, Dylan Cambria, Nikolas Cerrito, Ezequiel Clase, Brian Cullen, Jarrett Dalimonte, Alfonso Di Filippo, Daniel DiLeo, Evgenia Doddo, Shantae Ellis, Madonna Getchell, Charles Hardwick, Kimberly Hoppe, Priya Katwala, Parker Keller, Sydney Khan, Andrew Kim, Sebastian Koch, Joelle Koutsantanou, Jeremy Lanz, Andrew Ledbetter, Kevin Martin, Jessica Mason, Dana McGowan, Kevin McKenna, Christopher Neuman, Annabelle Novinski, Anthony Paredes Trujillo, Gianna Paul, Isabelle Philippe, Caroline Phillips, Antonette Pommells, Giselle Portillo Umana, Connor Rankel, Mikaila Rattazzi, Dylan Rehman, Anne Rodriguez, Stephanie Ross, Justin Salas, Christopher Schindler, Aarav Shah, Jenna Stockfeder, Kyle Torcivia, Elliott Trester, Barbara Tripi, Jacob Veeder, Aidan Wallace, Patrick Wuss, Jackson Zaiff.

3-4-5th Year: Michael Baranowski, Thomas Baranowski, Matthew Bradbury, Jack Cox, Katelyn Erthal, Kristen Finnerty, Emma Graff, Andrew Harrigan, Jasmine Haug, Brian Hauser, Katherine Miata, Riley Piromalli, Noah Ramos, Sean Smith, James Stanton, Mary Teresky, Natalie Ugenti, Jessica Vesque, Aniyah Walters, Grace Weigele, Jonathan Aziz, Mabel Bassi, Elena Davis, Dominick Esposito, Ashar Farooq, Andrew Ferreri, Casey Gilmartin, Katherine Gotard, Shaan Khan, Desiree Kleberg, Karina Lew, John Poplawski, Vishal Rattu, Nina Rodriguez, Grace Roiland, Anna Scortichini, Raj Shah, Jaden Speter, Stephanie Young, and Quinn O'Hara.

 

Section Awards Spring 2019                                 
Boys Tennis: Thomas Baranowski-All-League     
Boys Track & Field: John Poplawski- All-League,All-Division, Academic All-County, All-County, State Qualifier, All-State    
Dylan Rehman: All-League  
Justin Salas: All-League- All-Division          
Raj Shah: All-League
Boys Badminton: Jonathan Aziz- All-League         
Nikolas Cerrito-All-County  
Jack Cox-All-County 
Ashar Farooq-All-League     
Anthony Paredes Trujillo-All-League         
Vishal Rattu-All-County, Placed 3rd in Counties
Girls Badminton: Mabel Bassi-1st Team All-County         
Casey Gilmartin-1st Team All-County        
Katherine Gotard-1st Team All-League     
Jasmine Haug-1st Team All-County           
Katie Miata-1st Team All-County   
Anna Scortichini-1st Team All-League       
Stephanie Young-1st Team All-County  
Softball: Victoria Isernia-All-League           
Riley Piromalli-All-County Pitching, Large School Pitcher of the Year, League II Pitcher of the Year
Barbara Tripi-All-Division   
Girls Track & Field: Janaya Brown-All-League      
Amanda DeWitt- All-League           
Evgenia Doddo-All-League  
Gianna Paul-All-League, All-Division, All-County, State Qualifier , All-State
Isabelle Philippe-All-League           
Antonette Pommells-All-League     
Aniyah Walters-All-League, All-Division, All-County, State Qualifier      
Grace Weigele-All-League   
Boys Lacrosse: Luke Brennan-All-Division, All-County Honorable Mention      
Quinn O'Hara -All-Division, All-County        
Jackson Zaiff-All-Division     
Baseball: Matthew Bertone-Academic All-League
Ezequiel Clase-All-League   
Jake Fullerton -All-League     
Charles Hardwick-All-County         
Raymond Hoffman-All-League       
Andrew Ledbetter-All-League        
Aneudy Nunez-All-League  
Girls Lacrosse: Kristen Finnerty-Unsung Hero     
Desiree Kleberg-All-County
Ashley Magee-All-Division   
Dana McGowan-All-Division
Mary Teresky-All-County Honorable Mention      
Mia Stampfel-All-Rookie Team

Scholar Teams Spring 2019           
Team  Average
Boys Track 96.249
Girls Badminton 96.015
Boys Badminton 95.073
Girls Track 94.511
Softball 94.25
Girls Lacrosse 94.248
Boys Tennis 93.737
Unified Basketball 93.58
Boys Lacrosse 93.051

Scholar Athletes: Casey Gilmartin and Christian Viteri

  

Photo Gallery