2018 Fall Sports Awards

Congratulations to all of our athletes and coaches who were honored in last months Fall Sports Awards. Shown here are our varsity letter winners for 3, 4, and 5 years.
Congratulations to all of our athletes and coaches who were honored in last months Fall Sports Awards. Shown here are our varsity letter winners for 3, 4, and 5 years.
This special award highlights athletes who made significant improvement in their sport.
This special award highlights athletes who made significant improvement in their sport.
An overflow group of 1st year letter winners begin a positive athletic experience in varsity sports.
An overflow group of 1st year letter winners begin a positive athletic experience in varsity sports.
Our 2nd year letter winners will become the leaders as they move up the varsity sports ladder.
Our 2nd year letter winners will become the leaders as they move up the varsity sports ladder.
Superintendent Dr. David Bennardo (left), and Assistant Superintendents Dr. Joseph Centamore and Dr. Jared Bloom congratulate our Scholar Athletes for the Fall Season, Christian Viteri and Grace Roiland.
Superintendent Dr. David Bennardo (left), and Assistant Superintendents Dr. Joseph Centamore and Dr. Jared Bloom congratulate our Scholar Athletes for the Fall Season, Christian Viteri and Grace Roiland.
Athletic Director Dr. Jim Wright honors his ‘Hero’ awardee’s Joie Tortorice and Wilmer Munoz Pena.
Athletic Director Dr. Jim Wright honors his ‘Hero’ awardee’s Joie Tortorice and Wilmer Munoz Pena.

The Fall Sports Awards ceremony was held in Whitman’s PAC last month in a new format that ensured all of our athletes were together…. during school hours. Athletes were recognized for their accomplishments during the fall season and coaches, teams, and letter winners alike were excited with the new format of the ceremony. Congratulations to all the fall athletes and coaches who were honored. 

1st Year Letter Winners:

Jonathan Aziz, Maya Biblow, Yunior Chavez Moreira, Nicholas Degaetano, Daniel Donovan, Ryan Hansen, Ellena Lunt, Kevin Martin, Dylan Rehman, Marie Saint Charles, Justin Salas, Daniel Sweezey, Jasmine Thai, Jacob Veeder, Kevin Wrobel, Emily Boccia, Mia Brunetti, Kristy Chillemi, Eugenia Faucetta, Madison Fulcher, Jillian Jobson, Kate Mcauley, Brianna Morrissey, Charlotte O'Hara, Sophia Probst, Isabella Rombaldi, Zoe Schwandtner, Jessica Vesque, Garrett Aadal, Joshua Arevalo, Grant Christensen, Melvin Cruz, Alexander DiLorenzo, Daniel Flores, Makai Gilbert, Joseph Harris, Timothy Hunter, Jose Jerome, Timari Laster, Chance Laughton, Jakarai McKay, Jonathan Medrano, Dean Mirissis, Wilmer Munoz Pena, Kevin Ochoa, Kyle Owens, Ethan Perez, Zion Pierre, Jakub Pipota, James Polk, Joseph Robert, Brandon Sales, Daniel Smith, Jeffrey Sorto, Dachan Thompson, Joshua Victor, Chris Villatoro, Jonathan Villatoro, Justin Ward, Devin Yuen, Nicholas Campanelli, Owen Connolly, Jack Cox, Jonathan Holleran, Sanai Browne, Brianna Conroy, Janna Garden, Rebecca Horner, Chloe Rozenveld, Robert Adomaites, Brandon Aguilar, Kelvin Aguilar, Roberto Alfaro Ortez, Matthew Calandra, Bryant Campos, Gerson Castillo, Anna Cerrito, Fernando Chinchilla Cantaderio, Herson Cisneros Campos, Nora Cowlishaw, Mareena Erfan, Kevin Flores, Cristian Garrido, Anna Keller, Sebastian Koch, Andrew Ledbetter, Alexander Leon, Dana McGowan, Richard Morel, Erick Perez Hernandez, Matthew Philip, Jason Quintanilla Cordova, Sean Rankel, Anthony Rinaldi, Olivia Simpson, Shannon Turner, Liam Weigele, Ashli Wuss, Ira Dubey, Bianca Santaromana, Abigail Velazquez, Chelsea Carino, Jillian Crowley, Lauren Gotard, Subhana Zafar, Matthew Bradbury, Diana Fogel, Jimmy Morales, Peter Nicolino, Annabelle Novinski, Michael Phillips, Caroline Phillips, Connor Rankel, Stephanie Ross, Vincent Russotto, Mia Stampfel, Jenna Stockfeder, Barbara Tripi, and Jackson Zaiff. Stimson students on Varsity 1st Year Letter winners: Nicholas Abrescia, Colin Murphy, and Venusmarlu Stewart.

2nd-year letter winners:

Anastasia Akapnitis, Elisa Hustedt, Kevin Morrissey, Juliana Nguyen, Daniela Santoiemma, Briana Umana Moran, Patrick Wuss, Brian Zuckerberg, Annelise Campo, Kate Jenkins, Karina Lew, Sarah Nace, Riley Piromalli, Lily Robert, Gabrielle Safian, Eric Bell, Daniel Beltran, Gregory Borysowski, Mondell Brandon, Jarrett Dalimonte, Elijah Diaz, Gavin McCready, Ryan Owens, James Thomann, Kendall Wilkerson Ferguson, Jack Brady, Luke Cunsolo, Kyle Dickson, Christopher Martino, Julia Posillico, Riley Wagner, Arthur Wobig, Sarah Astegher, Nicole Sorensen, Alexa Toledo, Heather Abbene, Jessica Boyle, Ella Brower, Alexa Brunetti, Nikolas Cerrito, Ellian Chavez Granados, Alyssa Chillemi, Wilmer Dominguez Funez, April Farrell, Amelia Hatton, Denis Herrera, Sydney Khan, Nicole Mendoza, Leonardo Montoya Garcia, Samantha O'Toole, Anthony Paredes Trujillo, Darwin Quintanilla, Danielle Shaneberger, Fiona Smyth, Meghan Soulias, Mary Teresky, Julianna Villella, Emily Teplansky, Casey Gilmartin, Emma Graff, Emma Halliday, Katherine Miata, Anna Scortichini, Samantha Vincent, Stephanie Young, Grace D'Souza, John Dugan, Dominick Esposito, Madonna Getchell, Desiree Kleberg, Shawn McDonagh, Margaret Neiland, Vishal Rattu, Joseph Sansotta, Jacqueline Thomann, William Valle, Wilmer Valle, and Morgan Wagner.

3rd- 4th- and 5th-year letter winners:

(3rd Year): Jessica Castagna, Gabrielle Girard, Lauren Redelman, Raj Shah, Grace Weigele, Elena Davis, Anna Garziano, Amanda Grennan, Kayleigh McArdle, Quinn O'Hara, Christian Viteri, Andrew Ferreri, ParkerKeller, Daniel Kulesa, Raymond Matuza, Kevin McKenna, Jaden Speter, Yagmur Aykanat, Danielle DeGaray, Carly McEntee, Jaycelyn Ruotolo, Kristen Finnerty, Danielle Kleet, Marissa Martino, Joie Tortorice, Dana Keogler, Mabel Bassi, Katherine Gotard, Jasmine Haug, Kayla Sakayan, Amanda DeWitt, (4th Year): Grace Roiland, Andrew Harrigan, Joseph Magrane, Shannyn Cory, Brianna Scala, John Poplawski, (5th Year): Robert Posillico, Juliana Chiriboga, and Alexandra DeGaray.

Most improved/Wildcat Hero Awards:

Kevin Martin Boys Cross Country Most Improved; Patrick Wuss Boys Cross Country Wildcat Hero; Raj Shah Boys Cross Country MVP; Sean Rankel Boys Soccer Most Improved; Wilmer Dominguez Funez Boys Soccer MVP; Anthony Paredes Trujillo Boys Soccer Wildcat Hero; Dominick Esposito Boys Volleyball Wildcat Hero; John Poplawski Boys Volleyball MVP; Jimmy Morales Boys Volleyball Most Improved; Annelise Campo Field Hockey MVP; Kate Jenkins Field Hockey Most Improved; Gabrielle Safian Field Hockey Wildcat Hero; Jarrett Dalimonte Football Most Improved; Wilmer Munoz Pena Football Wildcat Hero; Quinn O'Hara Football MVP; Anastasia Akapnitis Girls Cross Country Most Improved; Gabrielle Girard Girls Cross Country Most Improved; Grace Weigele Girls Cross Country MVP; Grace Roiland Girls Cross Country Wildcat Hero; Sydney Khan Girls Soccer Most Improved; Nicole Mendoza Girls Soccer Most Improved; Fiona Smyth Girls Soccer Wildcat Hero; Joie Tortorice Girls Soccer MVP; Caroline Phillips Girls Volleyball Most Improved; Margaret Neiland Girls Volleyball Wildcat Hero; Alexandra DeGaray Girls Volleyball MVP; Raymond Matuza Golf Most Improved; Andrew Harrigan Golf Wildcat Hero; Robert Posillico Golf MVP; Yagmur Aykanat Gymnastics Wildcat Hero; Carly McEntee Gymnastics MVP; Brianna Scala Gymnastics Most Improved; Bianca Santaromana Swimming Most Improved; Emily Teplansky Swimming MVP; Dana Keogler Swimming Wildcat Hero; Casey Gilmartin Tennis Most Improved; Anna Scortichini Tennis Most Improved; Mabel Bassi Tennis Wildcat Hero; Katherine Gotard Tennis MVP.

Individual Awards:

Individual Awards:

Robert Adomaites- Soccer      All-League

Sarah  Astegher- Gymnastics            All-League

Mabel Bassi Tennis-   Team Sportsmanship Award

Eric Bell Football- 2nd Team - All-Division

Annelise Campo- Field Hockey All-Division

Nikolas Cerrito- Boys Soccer  All-League

Kristy  Chillemi- Field Hockey Unsung Hero

Jarrett Dalimonte- Football 2nd Team - All-Division

Danielle DeGaray- Gymnastics All-League Honorable Mention, Scholar Athlete Award

Alexandra DeGaray- Volleyball All-League,All-Conference, 2nd Team All-Long Island

Amanda DeWitt- Volleyball All-League, All-Conference

Alexander DiLorenzo- Football 2nd Team - All-Division

Wilmer Dominguez Funez- Soccer    All-Conference / All County

John Dugan- Volleyball All-League Honorable Mention

Dominick Esposito- Volleyball All-County, Academic All-County,  All-Country Tournament Playoffs

Katherine Gotard- Tennis All-League

Jasmine Haug- Tennis All-League

Rebecca Horner- Gymnastics All-League

Dana Keogler- Swimming All-League

Danielle Kleet- Girls Soccer All-League

Karina Lew- Field Hockey All-Division

Kevin  Martin- Boys Cross Country   All-League

Marissa Martino- Soccer All-League

Raymond Matuza- Golf All-League

Gavin McCready- Football All-Division

Carly McEntee- Gymnastics All-County

Katherine Miata- Tennis All-League

Jimmy Morales- Volleyball All-Division

Richard Morel- Soccer All-League

Quinn O'Hara-  Football All-County, All-Division, 2nd place Boomer Esiason QB Award

Erick Perez Hernandez- Soccer All-Conference / All County

John Poplawski- Volleyball Academic All-County, All-County, All-Country Tournament Playoffs

Robert  Posillico  Golf  All-League All-County-

Jason Quintanilla Cordova- Soccer   All-Conference

Sean Rankel- Soccer Academic All-County / Huron Smith Suffolk County Finals MVP

Lily Robert- Field Hockey All-Division

Joseph  Sansotta- Volleyball Academic All-County

Brianna Scala- Gymnastics All-League

Raj Shah- Boys Cross Country All-League, Academic All-County

Emily Teplansky- Swimming All-League

Dachan Thompson- Football All-Division

Joie Tortorice- Soccer All-County

William Valle- Volleyball Academic All-County, All-Division Honorable Mention

Wilmer Valle- Volleyball Academic All-County, All-Division

Christian Viteri- Football All-Division, Tom Cutinella Leadership Award Winner, Golden 11 (athletic/academic award)

Morgan Wagner- Volleyball All-County Academic

Grace Weigele- Girls Cross Country All-County Honorable Mention

Kendall Wilkerson-Ferguson- Football All-County

Stephanie Young- Tennis All-League

 

Photo Gallery